Paskelbta Pakomentuoti

Merino vilna ir jos nauda

Merino vilna ir jos nauda žmogui

Ar žinote kažką apie merino vilną? O galbūt jūs jau turite ne vieną tokį drabužį? Nesvarbu ar jūs jau susidraugavote su merino vilna, ar apie ją visiškai dar nieko negirdėjote – faktai apie ją bus įdomūs kiekvienam.

Istorija. 

Maždaug prieš 2 tūkstančius metų, Šiaurės Afrikoje ir Mažojoje Azijoje, buvo atrastos Merinosų avys. Per karą avys buvo transportuojamos į Ispanija, kur buvo pradėtos sparčiai veisti. Ispanija buvo pagrindinis merinosų avių vilnos tiekėjas visame pasaulyje. Čia buvo gaminama itin aukštos koybės, net karalių pripažinta vilna.  

XII-XVI a. Merino avys buvo labai vertinamos visoje Ispanijoje, o jų išvežimas į kitas šalis buvo griežtai draudžiamas. Į kitas šalis buvo leidžiama tiekti tik avių vilną, o už avių išgabenimą buvo skiriama negalėstinga mirties bausmė. Draudimas transportuoti avis buvo panaikintas tik 1723 m. ir pirmosios avys pasirodė Švedijoje, kiek vėliau ir Prancūzijoje. Nors Merinosų avių veisimas greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje, šiuo metu daugiausiai avių veisiama Australijoje ir Naujoje Zelandijoje.

Faktai. 

Lietuvoje merinosų avys taip pat sparčiai populiarėja, todėl jų kasmet mūsų šalyje auginama vis daugiau. O ir merino vilnos gaminiai vertinami vis labiau. Talentingi Lietuvos kūrėjai iš šios vilnos kuria ypatingus drabužius, pledus ir pan. Dalinamės keletu įdomių faktų apie Merino vilną:

  • Naujojoje Zelandijoje yra apie 35 milijonai šios rūšies avių, skaičiuojant pagal gyventojų skaičių, vienam Naujosios Zelandijos gyventojui tenka 7 avys.
  • Ūkininkai auginantys šias avis jas skuta vieną kartą per metus. Rengiamos varžybos kur avių kirpėjai lenktyniauja, kuris greičiau apkirps avį. Greičiausiai apkirpes merinosų avį yra Hiltonas Beretas. 2010 metais jis avį apkirpo per 39,31 sekundę.
  • Vieno kirpimo metu yra nukerpama apie 5-8 kg vilnos.
  • Merinosų avių patinai gali sverti iki 120-140 kg.

Merino Vilnos nauda žmogui. 

Ūkininkai nukirpę avis parduoda vilną į perdirbimo gamyklas. Ten ji apdorojama ir paruošiama eksploatavimui. Geriausios kokybės vilna vertinama sertifikatais, o vertinama ji ne be reikalo.

Merino vilną rekomenduoja ir alergologai, nes ji visiškai nedirgina net ir pačios jautriausios odos. Vilna turi lanolino riebalo, kuris ypač tinka alergiškiems vaikams. Dėl šios priežasties mamos dažnai net ir naujagimiams renkasi drabužius pagamintos būtent iš natūralios merino vilnos.

Vilnoje nesiveisia dulkių erkutės, taip pat ji visiškai pralaidi orui, todėl palaiko gerą kūno temperatūrą. Merino vilna ypač naudinga naujagimiams, ji liesdamasi prie kūno stimuliuoja kraujotaką, nedirgina odos ir neleidžia kūdikiui peršalti ar perkaisti. 

Vilna švelni, minkšta ir lengvai prižiūrima. Kalbant apie plovimą reikėtu nepamiršti naudoti vilnai tinkamas skalbimo priemones. O merino vilnos drabužius drąsiai galima skalbti skalbimo mašinoje, tik reikia parinkti vilnai tinkamą skalbimo rėžimą.

Kas gali dėvėti merino vilnos drabužius? 

Visi. Vilna tinkama naujagimiams, kūdikiams, vaikams ir suagusiems. Šios vilnos gaminių dažnai galite pamatyti pas draugus, kurie propaguoja sveiką gyvenseną. Iš merino vilnos daromi pledai, megztiniai, palaidinės, suknelės, kostiumėliai ir dar daugiau.

Vilna vertinama ne tik dėl naudos sveikatai, bei patogumo, bet ir dėl savo išskirinės kokybės. Drabužiai neblunka, “nesiburbuliuoja” ir nesiglamžo, merino vilna švelniai priglunda prie kūno ir visiškai nevaržo judesių. Jei pasiruošėtė atsinaujinti savo drabžių spintą, kviečime pasižvalgyti po labanoro.lt Lietuviškų drabužių kategorija, čia tikrai rasite jums tinkančių ir patinkančių merino vilnos gaminių!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *